Pomoc w założeniu własnej firmy

0
1399

Praca na własny rachunek to marzenie wielu ludzi. Oczyma wyobraźni widzą oni nieograniczone możliwości, jakie wiążą się z posiadaniem i rozwijaniem własnej firmy. A jednak stosunkowo nieliczni etatowi pracownicy decydują się rzucić zajmowane stanowisko i przejść „na swoje”. Obawa przed porażką wydaje się w ich przypadku silniejsza niż chęć zmierzenia się z nieznanym.

Tymczasem założenie firmy jest – przynajmniej od strony formalnej – stosunkowo proste: zamyka się w kilku niezbyt czasochłonnych czynnościach.

Własna działalność krok po kroku

Pierwsza działalność gospodarcza to dla każdego przedsiębiorcy powód do radości, a zarazem spora niewiadoma. Decydując się na jej założenie, należy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, związanych na przykład z profilem aktywności przyszłej firmy oraz z wyborem jej opodatkowania. W razie poczucia zagubienia w formalnościach i dokumentach, zawsze można się zdać na konkretne biuro rachunkowe, które najpierw zaoferuje pomoc w założeniu działalności gospodarczej, później zaś weźmie na siebie dbałość o finanse klienta.

Aby powołać do życia własną firmę, należy w pierwszej kolejności złożyć wypełniony formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można tego dokonać drogą elektroniczną, telefoniczną albo za pomocą wniosku papierowego. W międzyczasie należy się zaznajomić z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo, wraz z listą odpowiadających owym czynnościom kodów. Wybrane kody wpisuje się do formularza CEIDG. Ich liczba nie jest ograniczona.

CEIDG przesyła następnie do Urzędu Statystycznego wniosek o nadanie numeru REGON, który zostaje przydzielony w ciągu 7 dni. Z kolei numer NIP przydzielany jest firmie jedynie w sytuacji, gdy jej właściciel dotąd go nie posiadał; w innym wypadku osobisty numer NIP właściciela przedsiębiorstwa staje się automatycznie numerem firmowym.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składa się jeden z dwóch dokumentów: ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek).

Urząd Skarbowy dowiaduje się o wybranej formie opodatkowania z formularza CEIDG (przeczytaj o kontroli skarbowej w innym wpisie). Należy go jeszcze poinformować, czy firma decyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT. Jeśli tak, wymagane jest złożenie formularza o nazwie VAT-R.

faktury

Na koniec pozostaje jeszcze wyrobienie pieczątki i otwarcie firmowego konta w banku. Żadna z tych czynności nie jest w zasadzie obowiązkowa, ale obie bardzo się przydają w toku dalszej działalności przedsiębiorcy.

Postanowienia zapisu z 30 kwietnia 2018 roku

W przypadku osób, które prowadzą działalność, ale ich miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (1050 zł brutto), dopuszcza się tzw. działalność nierejestrowaną. Osoby te nie muszą rejestrować działalności w CEIDG oraz płacić składek na ZUS, zaś dochody z ich działalności rozlicza się na zasadach ogólnych.

 

Jeśli masz pytania dotyczące założenia działalności gospodarczej, wejdź na nasze forum dla przedsiębiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here