Praca na własny rachunek to marzenie wielu ludzi. Oczyma wyobraźni widzą oni nieograniczone możliwości, jakie wiążą się z posiadaniem i rozwijaniem własnej firmy. A jednak stosunkowo nieliczni etatowi pracownicy decydują się rzucić zajmowane stanowisko i przejść „na swoje”. Obawa przed porażką wydaje się w ich przypadku silniejsza niż chęć zmierzenia się z nieznanym.
Tymczasem założenie firmy jest – przynajmniej od strony formalnej – stosunkowo proste: zamyka się w kilku niezbyt czasochłonnych czynnościach.
Własna działalność krok po kroku
Pierwsza działalność gospodarcza to dla każdego przedsiębiorcy powód do radości, a zarazem spora niewiadoma. Decydując się na jej założenie, należy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, związanych na przykład z profilem aktywności przyszłej firmy oraz z wyborem jej opodatkowania. W razie poczucia zagubienia w formalnościach i dokumentach, zawsze można się zdać na konkretne biuro rachunkowe, które najpierw zaoferuje pomoc w założeniu działalności gospodarczej, później zaś weźmie na siebie dbałość o finanse klienta.
Aby powołać do życia własną firmę, należy w pierwszej kolejności złożyć wypełniony formularz CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można tego dokonać drogą elektroniczną, telefoniczną albo za pomocą wniosku papierowego. W międzyczasie należy się zaznajomić z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać przedsiębiorstwo, wraz z listą odpowiadających owym czynnościom kodów. Wybrane kody wpisuje się do formularza CEIDG. Ich liczba nie jest ograniczona.
CEIDG przesyła następnie do Urzędu Statystycznego wniosek o nadanie numeru REGON, który zostaje przydzielony w ciągu 7 dni. Z kolei numer NIP przydzielany jest firmie jedynie w sytuacji, gdy jej właściciel dotąd go nie posiadał; w innym wypadku osobisty numer NIP właściciela przedsiębiorstwa staje się automatycznie numerem firmowym.
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych składa się jeden z dwóch dokumentów: ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek).
Urząd Skarbowy dowiaduje się o wybranej formie opodatkowania z formularza CEIDG (przeczytaj o kontroli skarbowej w innym wpisie). Należy go jeszcze poinformować, czy firma decyduje się zostać czynnym podatnikiem VAT. Jeśli tak, wymagane jest złożenie formularza o nazwie VAT-R.
Na koniec pozostaje jeszcze wyrobienie pieczątki i otwarcie firmowego konta w banku. Żadna z tych czynności nie jest w zasadzie obowiązkowa, ale obie bardzo się przydają w toku dalszej działalności przedsiębiorcy.
Postanowienia zapisu z 30 kwietnia 2018 roku
W przypadku osób, które prowadzą działalność, ale ich miesięczny przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (1050 zł brutto), dopuszcza się tzw. działalność nierejestrowaną. Osoby te nie muszą rejestrować działalności w CEIDG oraz płacić składek na ZUS, zaś dochody z ich działalności rozlicza się na zasadach ogólnych.
Jeśli masz pytania dotyczące założenia działalności gospodarczej, wejdź na nasze forum dla przedsiębiorców.