Czy warto założyć własną działalność?

0
1095
własna działalność

Szef namawia Cię na założenie własnej działalności, znajomi mówią, idź na swoje, straciłeś źródło utrzymania i zastanawiasz się nad własną firmą.? Dużą część społeczeństwa przeraża myśl o samozatrudnieniu. W posiadaniu własnej działalności widzą tylko same problemy i przeszkody. O to parę argumentów, które utwierdzą cię w przekonaniu, że warto posiadać własną firmę.

Robisz to, co lubisz

Przede wszystkim możesz robić to, co kochasz, co lubisz, co jest Twoją pasją i jeszcze na tym zarabiać. Oczywiście przed podjęciem decyzji o założeniu firmy należy rozpoznać rynek, który nas interesuje, zorientować się, jaka jest konkurencja i odnaleźć dla siebie.

Niezależność

Dzięki własnej firmie masz poczucie, że los jest w twoich rękach, jesteś „sterem, żeglarzem i okrętem” Działasz według własnego pomysłu, do Ciebie należą wszystkie decyzje w firmie. To duża swoboda, ale i ogromna odpowiedzialność.

Zarobki

Tak naprawdę nie ma limitu, ile możesz zarobić. W zależności od tego, jak bardzo dużo pracy włożysz w swoją firmę i jak bardzo się zaangażujesz, tyle z niej będziesz miał.

Swoboda

Ponieważ to ty jesteś szefem, to sam ustalasz godziny, w jakich pracujesz, kiedy chcesz iść na urlop. Ty jesteś szefem, osobą decyzyjną. Oczywiście tak jak we wszystkim i w tej swobodzie należy mieć umiar.

własna działalność

Oprócz tych zalet wymienionych wyżej istnieją korzyści dużo bardziej wymierne.

 

Ceny netto

Każdy właściciel działalności, który jest płatnikiem podatku VAT, ma przywilej odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Co to oznacza? Oznacza to, że zakupy związane z działalnością firmy możemy robić w cenach netto (czyli bez przynależnego im podatku VAT)

Składki ZUS

Przez pierwsze 2 lata, dla nowych firm, Państwo Polskie gwarantuje obniżone składki na ubezpieczenie społeczne. Po upływie tego czasu ulga wygasa, ale można samemu ustalić, do jakiej kwoty płacimy składki na ubezpieczenie społeczne w ramach ZUS. W odróżnieniu od pracy „na etacie” nie mamy obowiązku opłacać ubezpieczenia chorobowego. Jeśli chodzi o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, mamy możliwość odjęcia część składki od naszego zysku. Jest to 7,75% od kwoty zadeklarowanej jako podstawa opłacania składki zdrowotnej.

Odliczanie kosztów

Każdy prowadzący firmę jest zobowiązany do płacenia podatków, w tym podatku dochodowego. Przedsiębiorca może jednak pomniejszyć wysokość tego podatku o koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością. Sumując mamy podwójny zysk, ponieważ płacimy mniejszą składkę i jeszcze dostajemy od niej zwrot. Ma to znaczenie dla przedsiębiorców, których praca generuje wysokie koszty.

Podsumowując – Nie taki diabeł straszny jak go malują. Własny biznes może być naprawdę wspaniałym pomysłem na życie tym bardziej że w obecnej sytuacji otwarcie firmy jest procedurą szybką i łatwą, ta sama rzecz ma się w przypadku zamknięcia firmy, kiedy biznes się nie uda.

jednoosobowa działalność gospodarcza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here